Yüzme Havuzu Kimyasalları

Yüzme havuzu yapımı sonrasında en önemli konulardan biri, havuzun bakımı ve temizliğidir. Bunun için ise bir takım kimyasallar kullanılmaktadır. Marmaris Yüzme Havuzu Kimyasalları tedariği konusunda hizmet veren firmamız AK Havuz Marmaris; yüzme havuzu yapımı sonrasında isteğe bağlı olarak müşterilerinin haftalık – aylık – 3 aylık ve 6 aylık periyotlarla havuz temizliğini yapmaktadır. 

Marmaris Havuz Kimyasalları ve İlaçları
Marmaris Yüzme Havuzu Kimyasalları ve İlaçları

Yüzme havuzu kimyasalları denildiğinde ilk akla gelen kimyasal klor olmaktadır. Fakat yüzme havuzunun daha temiz bir hale getirilmesi için birçok farklı yüzme havuzu kimyasalı kullanılmaktadır. pH düşürücü, yosun önleyici, çöktürücü, parlatıcı, ayak dezenfektanı bu kimyasallar arasında ilk sırada gelenler olurken; bunların yanı sıra yüzey temizleyici, iyon tutucu ve kış bakım kimyasalları da kullanılan diğer kimyasallar olarak öne çıkmaktadır.

Marmaris Yüzme Havuzu Kimyasalları tedarikçisi olan AK Havuz Marmaris firmamız tarafından satışı gerçekleştirilen tüm kimyasallar Sağlık Bakanlığı tarafından onay almış olup; bunlara yönelik detaylı bilgiye Malzeme Güvenlik Bilgi Formu (MSDS) üzerinden ulaşılabilir.

Ne işe yarar ?

Yüzme havuzu kimyasalları; havuzla ilgili birçok noktada kullanılmak zorundadır. Temel amaç havuzun temiz ve sağlıklı kalmasıdır. Bunun yanı sıra; havuzun yapı itibarıyla problemle karşı karşıya kalmaması, suyun insan sağlığına zararlı bir hale gelmesinin önüne geçilmesi, su renginin korunması, yosunlaşma gibi su kaynaklı sorunlara meydan verilmemesi gibi sebeplerle kullanılmaktadır.

Havuz suyunun sahip olması gerektiği standart değerler bulunmaktadır. Bu değerler Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmiş ve açıklanmış olan sabit değerler olarak dikkat çekmektedir. Marmaris Yüzme Havuzu Kimyasalları tedarikçisi olarak; kullandığımız tüm kimyasalları, su değerlerinin Sağlık Bakanlığı’nın standart değerlerine gelmesi amacıyla profesyonel bir şekilde hazırlıyor ve havuza uyguluyoruz.

Su, mikroorganizmalar için muhteşem bir ortam olduğu için; suyun bu mikroorganizmalardan korunması için de yüzme havuzu kimyasallarına ihtiyaç duyulmaktadır. 

Marmaris Havuz Klor Tabletleri

Nasıl Kullanılır ?

Yüzme havuzu kimyasalları konusu oldukça dikkat edilmesi gereken hassas konulardan birisidir. Sonuç olarak insan derisinin temas ettiği ve yutma gibi durumlarda midesine kadar girdiği bir sudan bahsediyoruz. Bundan dolayı eğer yüzme havuzu ile ilgili herhangi bir profesyonellik söz konusu değilse tüm yüzme havuzu kimyasallarından uzak durulması gerekmektedir.

Havuz kimyasal bakımının ve bunun yanı sıra bakım düzeninin testinin tamamen kontrol altında ilerlemesi gerekmektedir. Yüzme Havuzu Kimyasalları olan başta Sıvı Klor ve pH dengeleyici; sıvı – haplı test setleri, filtre temizleyici, kış ayları için özel bakım ilacı, sağlığın korunması için gerekli olan çözeltiler, yosun önleyiciler ve ayak bakım dezenfektanlarının tamamı; insan sağlığına herhangi bir şekilde tehdit uyandırmadan, belirli periyotlar dahilinde uygulanmalıdır.

Bu periyotlar ise havuzun inşa edildiği bölgedeki hava durumuna, toz taşınımına, havuzun kaç kişi tarafından kullanıldığına ve kullanım sıklığına göre değişim gösterebilmektedir. Ticari amaçlı havuzlar için günlük uygulanması gereken işlemler varken, kişisel havuzlar için (villa tipi) haftalık – aylık – 3 aylık – 6 aylık periyot uygulaması yapılmaktadır. 

Yüzme havuzu kimyasalları kullanılmadan önce, suya belirli testler yapılmalı ve yapılan testler sonucunda elde edilen değerlere göre uygulama yapılması gerekmektedir. Profesyonellik konusu da tam bu noktada devreye giriyor. Eğer konuyla ilgili bilgi sahibi değilseniz; yanlış uygulamalar sonucunda insan sağlığını ciddi seviyede riske atacak sonuçlar doğurtabilirsiniz.

İlaç Çeşitleri 

Yüzme havuzu kimyasalları, halk arasında yüzme havuzu ilaçları olarak da bilinmektedir. Çok sayıda çeşit yüzme havuzu ilacı bulunmaktadır. Bu çeşitlerden en önemli 4 tanesi olan Havuz filtrasyonu, havuz tozu çöktürücü, Alkalinite ve Stabilizitör ile ilgili bilgi vereceğiz. Söz konusu yüzme havuzu kimyasalları kullanılmadan, bir havuz asla sağlıklı bir şekilde tutulamayacaktır.

Havuz Filtrasyonu 

Havuz filtrasyonu; su matlığını ve tozlarını temizlemekle yükümlü kimyasal olarak dikkat çekmektedir. Havuzun temiz ve sağlıklı kalabilmesi için söz konusu kimyasal kesinlikle kullanılmak zorundadır. İlk olarak havuza ilk su eklendiğinde uygulanan bu kimyasal, havuz kullanım sıklığına bağlı olarak değişmekle birlikte, en az her 3 ayda bir uygulanmalıdır. 

Havuz Tozu Çöktürücü

Kapalı havuzlara kıyasla özellikle açık havuzlar için kesinlikle kullanılması gereken havuz tozu çöktürücü, bugün birçok kapalı havuzda da rutin olarak kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise, açık veya kapalı olması farketmeksizin herhangi bir şekilde toz hareketliliğinin bulunmasıdır. Yüzme havuzu kimyasalları arasında ilk sırada yer verdiğimiz Havuz filtrasyonundan sonra; geriye kalan çok ince tozların temizlenmesi için gerekli olan havuz tozu çöktürücünün kullanımının ardından geçen 12 saatlik sürede havuza girilmemesi ve bu 12 saatten sonra ise taban temizliği yapılması gerekmektedir. 

Alkalinite 

Bakanlık tarafından açıklanan standartlara göre; sağlıklı bir yüzme havuzu suyunun pH değeri 7,6 olmalıdır. Eğer bu değer korunursa hiçbir şekilde göz yanması, su kaçması durumunda geniz yanması, mikrop kapması gibi durumlar meydana gelmez. Yani bunların temel sebebi pH değeridir. Özellikle pH değeri 7,6’nın üzerine çıkarsa; bu sorunlar etkisini gösterecektir. pH değeri düştükçe de deriye oldukça olumsuz etkiler bırakacak ve çok düşük seviyelerde olduğu takdirde deriyi yakmaya kadar gidebilecektir. Alkalinite pH değerini dengede tutmak için gerekli olan Yüzme havuzu kimyasalı olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Düşük ve yüksek olan pH değeri ölçümünün sonrasında uygulanan Alkalinite sayesinde artık daha sağlıklı bir havuz suyu elde edilir.

Stabilizatör 

Yüzme havuzu kimyasalları arasında bir diğer önemli kimyasal ise stabilizatördür. Bilinen ve kimyasal adı ise siyanürik asittir. Klorün korunmasını sağlamak ve hızla yanarak güneşe teslim olmasını engellemek amacıyla havuz suyunda bulunan klorü düzenleyip dengede tutmayı sağlar. Stabilizatör sayesinde normalde belki de haftalara yayılacak olan havuz bakım süresi, günümüzde saatleri geçmemektedir. 

Zararlı mı?

Yüzme havuzu kimyasalları ile ilgili en merak edilen konulardan bir diğeri ise zararlı olup olmadığı olarak dikkat çekiyor. Çünkü “kimyasal” ismi duyulduğu saniye insan sağlığına zararlı ürünler akla geliyor. Fakat Yüzme havuzu kimyasalları bu konuda oldukça farklıdır ve insan sağlığına zarar vermez. Aksine insan sağlığının korunması için kullanılır. 

Eğer yüzme havuzu kimyasalları kullanılmasaydı, her gün tüm havuz boşaltılıp tekrardan doldurulmalıydı. 1 ay sonra ise havuz tamamen kullanılmaz bir hale gelirdi. Çünkü havuzda biriken pisliklerin zararsız hale gelmesi, bunların toplanabilmesi, havuz dibinde oluşan yosunların çıkarılabilmesi ve büyümesinin engellenmesi bu kimyasallar ile gerçekleştiriliyor. Yukarıda bahsettiğimiz olumsuz konularının tamamı Yüzme havuzu kimyasalları sayesinde çözüme kavuşturulmaktadır. 

Havuz Kimyasal ve İlaç Fiyatları

Yüzme havuzu kimyasallarının fiyatları oldukça değişken bir şekilde kendini gösteriyor. Yüzlerce farklı yüzme havuzu kimyasalının bulunduğu Marmaris Yüzme Havuzu Kimyasalları alanında hizmet veren firmamızdan; konuyla ilgili detaylı bir fiyat bilgisi alabilmek için destek alabilirsiniz.

Site üzerinden net bir bilgi veremiyor oluşumuzun sebebi ise; havuzun yer aldığı konum; uygulanacak olan kimyasalın seçimi (korumaya gücünün yetip yetmeyeceği durumlar olabilir), günlük kullanım sıklığı ve kaç kişi tarafından kullanıldığına göre oldukça fazla değişim göstermektedir. 

Yüzme Havuzu Kimyasalları ile ilgili bilgiler bu şekilde sıralanıyor. Eğer konuyla ilgili aklınızda herhangi bir soru işareti meydana geldiyse; bunu iletişim hattımız üzerinden bizlere iletebilirsiniz. Yüzme havuzu kimyasallarının fiyatları konusunda da yine yukarıda belirttiğimiz üzere bilgi sahibi olabilirsiniz. 

AK Havuz Marmaris İletişim Numarası; 0252 412 69 54’dür. 

Scroll to Top